Rüyada ALLAH’ı Görmek

Allah Teala mağfiretinin pak suyu ile hatalarımızı temizlesin. O dilemekdikçe bir şey olmaz. Gönül aynasına onun kerem güneşi vurmadıkça da devlet ele geçmez. O, öyle bir kudrete sahiptir ki, onun kudret ve azameti karşısında akıllar hayretinden yerlere döşenir.

O birdir ve tektir. O’nun eşi, benzeri ve misli olma ihtimali yoktur. O’nu azamet ve celaliyle keyfiyetsiz, benzerisz ve misilsiz olarak görmek, hayra işarettir. Böyle bir rüyaya mazhar olan kimse dünyada müjdelenir. O kişinin ahireti de selamet ve saadet içinde geçer.

Mezhep imamlarımızdan Ahmed bin Handel (R.A.) Rabbini rüyada görmüş ve Rabbine şu soruyu sormuştur:

- Ey Rabbim! Has kullarını sana yakın kılan şeylerin en hayırlısı nedir?

Ona Rabbinden şu cevap erişmiş:
- Ey Ahmed! Benim kelamımı okumalarıdır.

- Anlayarak mı, yoksa anlamayarak mı?
- Anlayarak ve Anlamayarak.

Bu olay gösterir ki veliler ve büyük alimler Allah’ı bizim kavrayamayacağımız bir keyfiyetle rüyalarında görebiliyorlar. Zaten rüya istemekle gösterilmez, insana gösterilir.

Bu itafen peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V):

- Sizden birinizin rüyasında gördüğü şeylerin en hayırlısı o kimsenin, Allah’ını, Peygamberini ya da Müslüman ana ve babasını görmesidir.

Sahabiler:

- Ey Allahın Resulu! Bir kimse rüyasında Rabbini görür mü?

Peygamberimiz (S.A.V) buyurur ve:

Sultanı görür, Sultan da Allah Teala’dır.

Allah Teala ile arasında bir perde olduğunu görmek büyük günah ile tabir olunur. Bir kimsenin rüyada Allah’ın arşını görmesi, kendisi için hayırlara işaret eder. Ve yine Rabbi ile konuştuğunu görmesi, çok çok Kur’an-ı Kerim okumaya işarettir. Çünkü Kur’an-ı Kerim Allah’ın sözüdür.

İbn-i Sirin demiştir ki:
- Rüyada Rabbini gören kimse cennetliktir.Her kim yüce Allah’ı görürse o kişi insanları Allah yoluna sevketmek ve davet için yaratılmıştır.

Allah Teala’yı görmek yedi madde ile tabir olunur:

1) Mağfiret
2) Rahmet
3) Şefkat
4) Keramet
5) Selamet
6) Tövbe
7) Tevfik

Ayrıca fakir bir insanın rüyasında Allah Teala (c.c.)’yı görmesi zengin olacağına işaret eder.
. . .

“Rüyada ALLAH’ı Görmek” ile ilgili 51 yorum var.

  1. Yelkeni

    Salih rüyalar nutulmaz diyorlar ve ben 20 yılı geçtiği halde hala hatrlıyorum ve murdar bir şey içermeyen çok temiz bir rüyayı.Rüyamda karanlık bir ortamda yerde kefene sarılı şehitlerin üzerinden uçarak gidiyorum ve Peygamberimize doğru gdiyorum düşüncesindeyken birden uzayda,boşlukta 15-20 metrekare kadar bir alan ve etrafı karanlık ve toprağı krem rengi gibi bir alanda,kalbime Allah olduğu doğan ve bana saf kalpli bakışlarla gülümseyen ve sağ elinde futbol topu büyüklüğünde bembeyaz parlayan bir nur,(hatta sol elinde olsaydı şüphe ve ümitsizlik verecekti)üzerinde beyaz ihram kıyafeti gibi,saçları kıvırcıklanmış ve biraz kırlanmış,ihtiyar bir zat gibiydi.Ama bir taraftan ben niye şu,şu hallere bazen büyükçe günahlara düşüyorum(daha doğrusu korktuğum halde düşmek zorunda kalıyorum)diye kuşkulardayım.

  2. Yelkenci

    Salih rüyalar nutulmaz diyorlar ve ben 20 yılı geçtiği halde hala hatrlıyorum ve murdar bir şey içermeyen çok temiz bir rüyaydı.Rüyamda karanlık bir ortamda yerde kefene sarılı şehitlerin üzerinden uçarak gidiyorum ve Peygamberimize doğru gdiyorum düşüncesindeyken birden uzayda,boşlukta 15-20 metrekare kadar bir alan ve etrafı karanlık ve toprağı krem rengi gibi bir alanda,kalbime Allah olduğu doğan ve bana saf kalpli bakışlarla gülümseyen ve sağ elinde futbol topu büyüklüğünde bembeyaz parlayan bir nur,(hatta sol elinde olsaydı şüphe ve ümitsizlik verecekti)üzerinde beyaz ihram kıyafeti gibi,saçları kıvırcıklanmış ve biraz kırlanmış,ihtiyar bir zat gibiydi.Ama bir taraftan ben niye şu,şu hallere bazen büyükçe günahlara düşüyorum(daha doğrusu korktuğum halde düşmek zorunda kalıyorum)diye kuşkulardayım.

Bu sayfada Rüyada ALLAH’ı Görmek ile ilgili islami rüya tabirlerini bulabilirsiniz. Ayrıca bu rüyanın tabiri nedir? ne anlama gelir? Rüyada ALLAH’ı Görmek dini rüya tabirleri olarak nasıl yorumlanır? ruya yorumu yorumları tabiri nedir? veya rüyası hakkında bilgi içeren yorumlar yapabilirsiniz. Kullanıcılar dışında Rüyada ALLAH’ı Görmek rüyasına yorum yapılmaz. Rüya tabirlerinden doğacak herhangi bir problemden tamamen kullanıcı sorumludur. Yorum ya da tabir yapanlar bu kuralı kabul etmiş sayılır. Bir de gaybı yalnız Allah (c.c)'ın bilebileceğini unutmayın. Buradaki tabirler sadece bazı islami kaynaklardan alınan yorumlardır. Kesinlik içermezler. Lütfen adab-ı muaşeret kurallarına uygun iletiler gönderiniz.


. , .