Rüyada ALLAH’ı Görmek

Allah Teala mağfiretinin pak suyu ile hatalarımızı temizlesin. O dilemekdikçe bir şey olmaz. Gönül aynasına onun kerem güneşi vurmadıkça da devlet ele geçmez. O, öyle bir kudrete sahiptir ki, onun kudret ve azameti karşısında akıllar hayretinden yerlere döşenir.

O birdir ve tektir. O’nun eşi, benzeri ve misli olma ihtimali yoktur. O’nu azamet ve celaliyle keyfiyetsiz, benzerisz ve misilsiz olarak görmek, hayra işarettir. Böyle bir rüyaya mazhar olan kimse dünyada müjdelenir. O kişinin ahireti de selamet ve saadet içinde geçer.

Mezhep imamlarımızdan Ahmed bin Handel (R.A.) Rabbini rüyada görmüş ve Rabbine şu soruyu sormuştur:

- Ey Rabbim! Has kullarını sana yakın kılan şeylerin en hayırlısı nedir?

Ona Rabbinden şu cevap erişmiş:
- Ey Ahmed! Benim kelamımı okumalarıdır.

- Anlayarak mı, yoksa anlamayarak mı?
- Anlayarak ve Anlamayarak.

Bu olay gösterir ki veliler ve büyük alimler Allah’ı bizim kavrayamayacağımız bir keyfiyetle rüyalarında görebiliyorlar. Zaten rüya istemekle gösterilmez, insana gösterilir.

Bu itafen peygamberimiz Hz.Muhammed (S.A.V):

- Sizden birinizin rüyasında gördüğü şeylerin en hayırlısı o kimsenin, Allah’ını, Peygamberini ya da Müslüman ana ve babasını görmesidir.

Sahabiler:

- Ey Allahın Resulu! Bir kimse rüyasında Rabbini görür mü?

Peygamberimiz (S.A.V) buyurur ve:

Sultanı görür, Sultan da Allah Teala’dır.

Allah Teala ile arasında bir perde olduğunu görmek büyük günah ile tabir olunur. Bir kimsenin rüyada Allah’ın arşını görmesi, kendisi için hayırlara işaret eder. Ve yine Rabbi ile konuştuğunu görmesi, çok çok Kur’an-ı Kerim okumaya işarettir. Çünkü Kur’an-ı Kerim Allah’ın sözüdür.

İbn-i Sirin demiştir ki:
- Rüyada Rabbini gören kimse cennetliktir.Her kim yüce Allah’ı görürse o kişi insanları Allah yoluna sevketmek ve davet için yaratılmıştır.

Allah Teala’yı görmek yedi madde ile tabir olunur:

1) Mağfiret
2) Rahmet
3) Şefkat
4) Keramet
5) Selamet
6) Tövbe
7) Tevfik

Ayrıca fakir bir insanın rüyasında Allah Teala (c.c.)’yı görmesi zengin olacağına işaret eder.
. . .

“Rüyada ALLAH’ı Görmek” ile ilgili 48 yorum var.

 1. umitbilgin@mynet.com

  Bende 5-6 yıl önce rüyamda gökyüzüne baktığımda bulutların üzerinden aşağı bana bakıyordu. hayatımda o rüyayı asla unutmam gözümün önünden gitmiyor. bem beyaz bir kıyafet vardı üzerinde saçı sakalı beyazdı bana bakıp gülümsüyordu

 2. Afra

  Arkadaşlar rüyada Allah’ı göremeyiz . Sadece seçilmiş kişiler görebilir. Biz öyle insanlar değiliz ltfen yok beyaz sakallı fln demeyin çok gnah yaptığınız . Allah’ın cinsiyeti şekli şemali yoktur bunu unutmayalım . Allah’ı ahiret gnünde göreceğiz inşallah !

 3. aygül

  rüyamda kıyamet kopuyordu.her taraf karanlık her şey yerle bir oluyordu.çok korkmuştum.”Allah’ım yardım et bana,çok korkuyorum,geriye dönme şansım varsa sana söz veriyorum namaza başlayacağım” diye söz verdim. ve uyandım.Fakat rüyanın etkisindeyim hala. Rüyamın ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorum….

 4. tabir-i rüyanız

  aygül daha ne duymak istersin tabiri odur ki; Allah seni uyarıp namaza ve dine hassasiyet göstermeni dilemiş.

  Sakın ola bu rüyadan sonra namazını aksatmayasın tamamlanmadan bırakmayasın.

 5. ece

  bir kapı önündeydim türbe gördüm türbenin başındada ezan okunan iki minare vardı onun türbe ile minarelerin üzeriyeşil yazılı örtüyle kaplıydı birden tarihi sultanlardan birinin resmitürbenin önüne geldikonuşuyodu ama sesini duymuyodum ona bakarkbirden namazda durulur şekilden yerden yarım metre yükseklikte başım kapalı şeklide havada türbennin minarenin önüne getrildim o anda ışık beyaz yukarı baktıkça sarıya dönen ışık gördüm geçiş gibi bişey oldu açılma allahın huzurunda olduğumu anladım şüküre başladım nasıl şüküredyodum allahım dualarımı kabul etin diye yukarı bakmaya başladıkça bn uyandırıldım ama uyanmak istemyodum rüyada kalbimin sıkıştığını hisderek uyandırıldım bu rüyanın anlamını gerçekten ne anlama geldiğini bilmek istyorum

 6. ece

  bilen bir kişinin yorum yapmasını çok isterim

Bu sayfada Rüyada ALLAH’ı Görmek ile ilgili islami rüya tabirlerini bulabilirsiniz. Ayrıca bu rüyanın tabiri nedir? ne anlama gelir? Rüyada ALLAH’ı Görmek dini rüya tabirleri olarak nasıl yorumlanır? ruya yorumu yorumları tabiri nedir? veya rüyası hakkında bilgi içeren yorumlar yapabilirsiniz. Kullanıcılar dışında Rüyada ALLAH’ı Görmek rüyasına yorum yapılmaz. Rüya tabirlerinden doğacak herhangi bir problemden tamamen kullanıcı sorumludur. Yorum ya da tabir yapanlar bu kuralı kabul etmiş sayılır. Bir de gaybı yalnız Allah (c.c)'ın bilebileceğini unutmayın. Buradaki tabirler sadece bazı islami kaynaklardan alınan yorumlardır. Kesinlik içermezler. Lütfen adab-ı muaşeret kurallarına uygun iletiler gönderiniz.

Rüyanızı paylaşın veya yorumunuzu yazın ;)

 . , .