Rüya Süresi ne kadardır?

O çok uzun sürdüğünü zannettiğiniz rüyalar kaç saniye? bu yazımızda en uzun rüya süresi nedir? rüyalar ne kadar sürer? ve rüyalar kaç saniyede görülür? gibi soruların cevaplarını vereceğiz...

 

Rüyalarda yaşanan olaylar gerçekte hiç olmadığı kadar hızlı gelişir. Beynimiz normal haline göre kat be kat daha hızlı çalışır. Bir kaç dakika süren rüya sırasında bile çok uzun süre rüya gördüğünü sanan insanlar çoktur. Rüyalarda genellikle garip, şaşırtıcı ve çok değişik olaylar birbirlerini izler, bu nedenle rüyada zaman kavramı oluşmaz. Ancak zaman kavramı, rüyadan uyandıktan sonra beyinin öğretileri ve tamamen alışkanlıkları doğrultusunda saptadığımız bir anlar toplamı olduğunu fark ederiz.

Rüya Süresi

Rüyalarda hissedilen zaman ile gerçekte geçen sürenin birbirinden farklı olduğu konusunda bilim adamları hem fikir. Fakat rüyanın süresi konusunda herhangi kesin bir sonuca ulaşabilmiş değildirler. Rüya uzmanlarının bir kısmı rüyaların sadece birkaç saniye sürdüğünü iddia eder, diğer bir kısmı da daha uzun süreler devam eden rüyaların olduğu fikrindedir.

Bu arada gördüğünüz rüyaların rüya tabirleri için sitemizde arama yapabileceğinizi unutmayın.

Rüyaların süresini bulma çalışması

 

Bu tartışmalar sırasında Dr. B. Klein adında Amerikan bir bilim adamı kendi başına bir araştırma yapar ve gönüllü olarak seçtiği kişileri hipnotize ederek uyutur ve daha sonra süresi belli olan bir zaman sonrasında onları uyandırıp rüyalarını dinler.

En uzun rüyanın süresi kaç saniye?

Dr. Klein, bu araştırma sonucunda bir rüyanın 20 saniyeyi geçmeyecek kadar kısa sürdüğünü belirler. Dr. Klein'ın sürdürdüğü bu araştırmanın sonunda en uzun rüyanın da en fazla 90 saniye olduğu kayıtlara geçer.

Bu web sitesinde ve diğer tüm rüya tabirleri sitelerinde sunulan bilgiler, sadece yorum amaçlıdır. Mutlak kesinlik iddia etmez. Devam etmek isterseniz bir önceki makalemizi, `Rüya Tabirleri ne kadar gerçekçi?` adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...