Rüya Tabirleri ne kadar gerçekçi?

Siz de milyonlarca üyemiz gibi, rüya tabirleri okumayı seviyorsunuz değil mi? Rüya Tabirleri gerçek mi? Hangi rüyalar tabir edilebilir? Rüya Tabirleri nasıl ortaya çıktı? Peygamberlerin rüya tabirleri...

 

Rüyalar insanların genelde bilinçaltına ittiği konularda gördükleri görüntülerden oluşur. Asırlar boyunca insanlar çok çeşitli rüyalar görmüş ve bunların rüya tabirlerini merak etmişlerdir. Bazı rüyalar gerçekten belli mesajlar taşıdığı gibi, bazı rüyalar da sadece bilinç altına itilen bazı yaşanmışlıkların yansıması olmuşlardır. Yani bir başka ifadeyle bilinç dışımızda saklı olan, bazı düşünceler, korkular, kaygı ve arzuların, çok kısa bir süre için de olsa bilinç düzeyine çıkması olayıdır.

Rüya Nasıl Görülür?

Rüyada gözümüz kapalı olduğu halde birçok şey görebiliriz. Normalde bize öğretilen şey ise, dışarıdaki ışığın gözümüze gelerek kırılması ve böylece görüntünün oluştuğudur. Fakat rüyada dışarıdan herhangi bir ışık demeti gelmediği halde bir şeyler görürüz. Bu da aslında bize görüntü dediğimiz şeyin gözde değil, beyinde olduğunu ispatlamış olur.

Bazı bilim adamlarına göre eğer rahat bir ortamda güzel bir uyku çekiyorsanız pek rüya göremeyebilirsiniz. Çünkü bazı araştırmacılar rüyaların genellikle uyku ile uyanıklık arasında görüldüğünü iddia ederler. Bir de ne kadar arzu etseniz de, istediğiniz bir rüyayı göremezsiniz. Rüya görebilmeniz için yaşadığınız bir takım olayların bilinç altına işlenmesi gerekir.

 

Örneğin bir gün boyunca sürekli tekrarladığınız bir şeyi yapmak, ertesi gece bunun rüyanıza girmenize sebep olabilir. Mesela tüm bir gün boyunca rüya tabirleri konusunda konuşur ve bu konuda çokça düşünürseniz, gece yattığınızda rüyanızda kendinizi rüya tabiri yapıyorken görmeniz hiç şaşırtıcı gelmeyecektir.

Rüya Tabiri ne demektir?

Rüya tabiri özellikle İslam dünyasında kullanılan bir ifade şeklidir. Kuran'da yusuf kıssasında anlatıldığı haliyle, Peygamber Hz. Yusuf, kendisine atılan iftira sebebiyle zindana gönderildiğinde, kendisiyle beraber zindanda olan iki kişi gördükleri rüyayı ona anlatılar. Hz. Yusuf da, onlara yaptığı rüya tabiri ile daha sonraki günlerde başlarına neler geleceğini onlara söyler.

Her rüyanın rüya tabiri olur mu?

Buradan hareketle rüyaların bir takım bilgiler içeren, mesajlar olduğunu anlayabiliriz. Fakat her rüya için bunu söyleyemeyiz. Bazı rüyalar insanları doğal olarak etkilerken bazıları da yukarıda anlattığımız haliyle sadece bilinçaltına itilen bir takım olaylar neticesinde oluşan görüntülerdir.

Peki biz tek başımıza bir rüyanın tabir edilebilecek bir rüya olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Bunu anlayabilmek için rüya alimi olmak gerekir. Tarih boyunca çok çeşitli rüya alimleri gelip geçmiştir. Bunlardan bazıları İmam Nablusi, Cafer-i Sadık ve İbn-i Kesir'dir.

Rüya Tabirleri gerçek midir?

Özellikle yaşadığımız dönemde hiçbir kimse Hz. Yusuf peygamber gibi kesin doğrulukta ve gerçek bir rüya tabiri yapamaz. Bu söz konusu değildir. Bize düşen İslami rüya tabirleri konusunda uzman olan eski zatların eserlerinden faydalanarak, rüyalarımız hakkında ne gibi rüya yorumları yaptıklarını incelemektir. Bunun ötesinde herhangi bir kesinlik söz konusu değildir. Buradaki rüya yorumları sizin hayatınızda aynen de gerçekleşebilir, hiç gerçekleşmeyebilir de. En doğrusunu Allah bilir.

İslami Rüya Tabirleri sitemizde sizlere eski ve ünlü rüya bilginlerinin eserlerinden derlenerek hazırlanan rüya tabirleri ve yorumlarını sunmaktayız. Bu rüya yorumlarını okuyarak ancak fikir edinebilirsiniz. Burada veya herhangi bir rüya sitesinde yazanlar kesinlikle gerçektir denemez. Fakat birçok ziyaretçimizin bize belirttiği gibi, sitemizde bulunan rüya tabirleri hem binlerce nesne ve olayı ele alan konulardan oluştuğu için, hem de İslami rüya kaynaklarından faydalanılarak hazırlandığı için tatmin edici bulunmaktadır.

Burada ve diğer bütün rüya tabirleri sitelerinde verilen bilgiler, sadece yorum amaçlıdır. Mutlak kesinlik iddia etmez. Aşağıdaki benzer rüyalar bölümü ile rüyanız ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinin veya dilerseniz bir sonraki konumuz olan Rüya Süresi ne kadardır? adlı yazıyı inceleyin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...