Rüyada Buğday Ekin Görmek

Rüya tabirleri sözlüğü içerisinde Rüyada buğday ekin görmek ne anlama gelir? islami ruya tabirleri Buğday Ekin ruya tabiri ve rüya yorumları buğday ekin rüyaları yorumu ile ilgili bilgiler ...

 

Buğday ekmek Allah (c.c.) rızası için iş işlemeye, Onun yolunda savaşmaya ve güçlükle beraber hayırlı rızka, Rençberin harmanda buğday karıştırması bolluğa delalet eder.

Buğday satınalmak berekete ve nesil çokluğuna, Buğday ekilen tarladan arpa bitmesi, kişinin görüündüğünden salih ve iyi olduğuna, Buğdayın yerine yulaf, çavdar vs. bitmesi beklenmedik bir durumun meydana gelmesine, Buğdayın ekildiği tarladan acı ve yenmesi mutad olmayan bir bitkinin çıkması şüpheli mala ve faiz yemeye, Taneleri olgunlaşmış yeşil başak bolluk seneye, sapı üzerinde görülen kuru başak kıtlık seneye, Yeşil başak yemek ibadet etmeye, kurusunu yemek kulluk bilincine ve ibadetlerin hazzına varmaya, Bir yerde toplu buğday başakları görmek haksız kazanılmış dünyalığa, Dökülen başakları toplamak, varlıklı birinden iyilik görmeye, Mevsimsiz ve yeşil buğday hasatı toplu ölümlere, fitne ve kargaşaya, Yeşil başak biçilmesi genç ölümüne, kuru başak biçilmesi yaşlı ölümüne, Buğdayı arpa ile değiştirmek, değerli olanı değersiz olanla değiştirmeye, Buğday pazarını ve burada satıcı ve buğday yığınlarını görmek, buğdaya ihtiyacı olanlar için geçim sıkıntısına, diğerleri için dünyanın devamı için gerekli say ve gayrete, Karıncanın buğday tanelerini bir yerden dışarı çıkardığını görmek, ortak yahut başka birinin malından gizlice zimmetine geçirdiğine, Karıncanın bir yere buğday yığması berketlenen mala, Buğdayın üzerine bevletmek ya da tükürmek nimete nankörlük etmeye delalet eder.

 

Rüyada eve buğday alınması, geçim zorluğuna, alınan buğdayın yenilmesi ise, maddi kazanca işarettir.  Bazen de bolluk, bereket, zenginliktir.

Rüyada ekin görmek, bir çok manalara gelir. Bunlarda bazi tabirciler ihtilaf etmislerdir. Umumiyetle kabul edilen ve büyük isabet gösteren tefsirler sunlardir: Rüyada belli bir mahalde cinsi ve nevi malum ve mevsiminde yetismis nebatlar, ekin vesaire görmek, evlada delalet eder.

Bu ekindeki iyi ve kötü hadiseler, bunlara nispet edilir. Meçhul bir mahalde basaklari yetismis, rengi sararmis ve fakat mevsimsiz ekin görmek, kendi aleyhinde husumete, birbirine muavenet edecek bir cemaatin karsisinda kalacagina, ekini hasat ettigini görmek, bir cemaatin fitnede helak olacaklarina, bir tarlayi ekip hasadini biçtigini ve sonra harmana naklettigini görmek, ümit eyledigine erecegine, isledigi hayrin sevabini bulacagina delalet eder.

Biçilmis ekin arasinda dolastigini gören askere gider. Cabirül-Magribiye göre; bir tarladaki ekini biçtigini görmek harp ve husumete, arpa biçtigini görmek bilhassa mevsiminde olursa, hayir ve menfaate, o senenin ucuzluguna, ekinde yanık ve emsali bir hadise oldugunu görmek, o mahalde kitlik husulüne, eger bu yanan ve telef olan ekin kendi mali ise, hükümet tarafindan zarara ugrayacagina, bir ekin suladigini görmek, din ve dünyasinda nafi olacak bir seyin vukuuna isarettir. Ekin ortasinda bir nehir veya dere oldugunu görmek iyi degildir.

Ekinin basaklarini yerlerde veyahut hayvan ayaklari altinda görmek, rüya sahibinin zararina, ekin sahibi malum degilse zararin rüya sahibine ait olacagina delalet eder. Kirmaniye göre; ekin görmek kadinlar ile tabir olunur.

Rüyasinda tarla sürdügünü görmek, bir kadinla münasebete, mevsiminde yesil ekin görmek, o mahalde rizk ve nimetin bolluguna, eger kendi mülkünde ise bu nimet ve rizkin kendisine ait olacagina, kendinin bir ekini olup vaktinde kemale ermis oldugunu görmek, muradinin husulü ile maksadina ermege, eger mevsimsiz ise aralarinda muhalefet veyahut büyük bir musibet vukuuna, bir rivayete göre, rüya sahibinin veyahut ekin sahibi malum ise onun veya ehil ve akrabasindan birinin fücceten vefatina, yesil ekininin kurudugunu görmek, bir musibet ve felakete, kendi mali olan düz bir tarlada ekin görmek, zengin olmaga, o tarlada bir veya birkaç agaci olup bunlari suladigini görmek nimet husulüne, vaktinin gayrinda ekin biçtigini görmek, o mekan ahalisi arasinda veba gibi büyük felaket vukuuna delalet eder.

Ismail El-Esasa göre; vaktinde ekin biçtigini gören, evamir-i ilahiyyeye imtisal eder ve taraf-i Bariden nail-i muvaffaki-yet olur. Her ne cinsten olursa olsun, bir ot biçtigini gören, eger halk arasinda makbul neviden ise hayra ve eger makbul neviden degilse serre ugrar. Tarlaya tohum ektigini gören, seref ve menziline erer.

Rüyada bugday ektigini gören rizayi Bariye muvafik bir is isler.

Alelumum ekmek de sayü gayret ile tabir olunur. Bugday ektigini ve bunun güzel bittigini görmek, zahirinin batinindan ha-yirli ve iyi olduguna, arpa ektigini ve güzel mahsul verdigini gör-mek, hatminin zahirden iyi olduguna delalet eyler. Rüyada sapi üzerinde yesil basak görmek bereketli seneye ve kuru basak görmek feyiz ve bereketin azligina, elinde bir demet basak görmek, yahut ambarda veya bir kapta basaklar görmek, baskasinin ticaretinden eline mal geçmege, baskasinin ekininden basak toplamak az ve devamli para kazanmaya, mevsiminin gay-rinda fakat basaklar sararmis oldugu halde ekin biçmek, ihtiyar-larin vefatina, basaklar yesilse geçlerin vefatina, bir yatakta taneleriyle beraber bir bugday basagi görmek, zevcesinin hamile kala-cagina isarettir. Rüyada tütün ekmek yabanci bir memleketten rizka, pirinç ek-mek mal ve mansib istihsali için cehid ve gayrete, hububat ziraati riza ve berekete ve helal mal için çalismaya delalet eder.

Bazilari hububat ekimini bunun aksine tevil eylemislerdir. Bunda rüya sa-hibinin hali dikkate alinir. Bir rivayete göre bütün ekinler hayirdir, samani da helal mal-dir. Yerde ne olduklari belli olmayan birçok otlar görmek dinde de-vam ile tabir olunur. Bir kavle göre, ekin rüyasi, yahut saplari üzerinde biçilmemis otlar insanlar ile tevil edilir. Bir mekanda ekin veyahut bir nevi ot görmek, veyahut ondan yemek hayir ve nimettir. Onlardan bir seyi bir yerden diger bir yere nakletmek rizk talebinde yolculuk etmege isarettir.

Bu sayfada ve diğer bütün rüya tabirleri sitelerinde verilen bilgiler, sadece yorum amaçlıdır. Kesin doğruluk içermez. Aşağıdaki benzer rüyalar kısmı ile gördüğünüz rüya hakkında daha fazla bilgi edinin veya okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Rüyada Berber Görmek adlı yazıyı okuyun.

 

Yorumlar

#1 ,

Rüya hakkında diğer yorumlar:

Bazilari de-mislerdir ki: Bir tarlayi ekilmis ve ekini kemale ermis gören hayra erer. Bir rivayete göre, ekin rüyasi halkin amaline delalet eder.

Bazilarina göre: Vaktinde, kendi mali olarak maruf ekini oldugunu gören dünya ve ahiret hayrina yani helal mal ve dürüst kazanca nail olur. Hububattan gayri seyleri ekmek, halka hayir ve faydasi olan seylerde cehdt ve iyilik etmekle tabir olunur.

Bir rivayete göre bu rüya zihin karisikligina delalet eder. Bir yerde ekin veya bir çesit ot görmek veya ondan yemek, ha-yir ve nimettir. Bir ekin demetini bir yerden alip baska bir yere ta-simak, rizk bulmak için yapilacak yolculuga isarettir.

Bazilari demisler ki: Bir tarlayi ekilmis ve çikan ürünü de olgunlasmis gör-mek, hayra delalet eder. Bir rivayete göre de, ekin görmek insanin ameline, yani isledigi sevap ve günahlara yorumlanir.

Ekin yesil ise rüya sahibinin ameli de salih (iyi), sararmis ise fasit (kötü) dür. Mevsiminde kendi tarlasina ektigi ekini olgunlasmis gören, dün-ya ve ahiret hayrina, yani helal mal ve sevaba nail olur.

Ekilmesi gereken bir yerin disinda baska yerde ekilmis yer görmek, seriata aykiri bir is yaptigina isarettir. Bazilarina göre, pisirmeden yenebilen seylerin ekilmesi hayra, pisirilmeden yenmeyecek olanlarin ekilmesi ise serre delalet eder. Bir sey ektigini ve fakat yesermedigini görmek üç sekilde tabir olunur: Kötü adet, güç is, sonuç alinmayacak sey.

Bir baska rivayete göre de: Rüyada bugday, mesakkatle meydana gelen serefli bir maldir. Bugday satin aldigini gören kimse mala, ucuzluga ve bolluga erisir ve onun çoluk çocugu çok olur. Bugday ektigini gören kimse, Allahin (C. C.), rizasi olan bir is isler. Yesil basak, ucuzluk ve bolluk senesidir. Kök ve kalem üzerindeki kuru basak, basaklarin sayisi nisbeünce kurak ve kitlik senelerdir.

Rüyada, elde veya bir kap içinde yahut harman yerinde biriktirilmis görülen basaklar, sahibi için baskasinin kazancindan isabet edecek mala, isaret eder. Ziraatçisini ve biçeni tanidigi halde dökülen ekin basaklarindan topladigini gören kimse, ziraat sahibinden hayra nail olur.

Bir yerde mevsimsiz ekin biçtigini görse, o yerde ölüm, harp ve fitne meydana çikar. Biçilen ekin basaklari sari iseler ihtiyarlarin, yesil iseler gençlerin ölüm ve öldürülmelerine isaret eder.

Rüyada, kuru bugday yemekte hayir yoktur. Kurumus bugday basagi haram maldir. Rüyada yatak üzerinde görülen bugday hanimin gebeligine isaret eder. Bazilari da, bir sey ektigini gören kimsenin hanimi hamile olur, dediler. Kuru veya pismis bugday yedigini gören kimseye istenmeyen ve nahos bir sey isabet eder. Yesil basakli bugday yedigini gören, salih ve ibadet eden bir kimsedir.

Rüyada buğday görmek; çok tanınmış bir insan olacağınıza işarettir.


#2 ,

Merhaba,
Sizden annemin benimle ilgili gördüğü rüyayı tabir etmenizi rica ediyorum:
Annemi rüyasında sağ omzuna dokunarak uyandıran Zat'ın sadece elleri gözükmektedir:Elleri bembeyaz,güçlü ve nurludur.Annem Zat'a ''Dede'' diye hitap etmektedir.''Dede'' henüz olgunlaşmış içleri buğdaylarla dolu dolu olan mükemmel bir başak demeti verir,''Bu demeti kızına ver O anlar'' der.Annem, demete sarılır.Zat ''Sakın unutma tekrarla 3 defa başak diye''der.Arkasından annem tekrarlar ve Zat ''Şimdi uyuyabilirsin''der ve gider...
Bu rüyadan çok etkilendim.Anlamama vesile olmanız dileğiyle..


#3 ,

ben rüyamda 1 çuval buğdayı abime verdiğimi gördüm


#4 ,

merhaba ,öğleden sonra saat 15.00 gibi uyumuştum şu rüyayı ggördüğümü hatırlıyorum:
rüyamda bir tarlanın uç kısmındaydım ve tarlada ekin vardı.ekinin çok az bir kısmı biçilmiş,tırpan yere bırakılmıştı.yalnız ekin tam olgunlaşmamıştı,hatta biçip biçmemekte kararsız kaldım önce. bir kısmı yeşil,bazı kısımlar sarıydı.tırpanı elime aldım ve çok az biçtim,sararmışlardan ama belki bir tutam kadar ancak biçebildim.sonra tarlanın yanındaki yoldan bir araba geçti ve ekinlerin arkasından saklanan bir adam çıktı.adamı da tarlayı da tanımıyordum.
bu rüyamın yorumunu bana gönderebilirseniz çok sevinirim.


#5 ,

sa ben işimın geregı gece eve gec geliyorum sabah erken kalktım tekrar uyumuşum saat 10 13 arası rüyamda yaşlı bir amca ve hasta bir oglumuydu yardımcısımıydı bılmıyorum türpanla hasat biçiyorlardı ben onları fark edıp yardımlarına gıdıyordum yardımı mı kabul edıyorlardı fakat cok enteresan bişey bıctıklerı hasat yerde pek fazla yoktu biçtiklerı yer çukurluydu gırıntılı cıkıntılı gıbıı ama hasatın ne oldugunu bılmıyorum ve amcada cok hastaydı sankı bir damın ustunde hasat biçiyorlardı karmakarış bır rüya işte ..şimdiden teşekür edr rüyamın bana tabir edip gönderılmesını rıca ederım..


Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...