Rüyada Güneş Görmek

Rüya tabirleri sözlüğü içinde Rüyada güneş görmek anlamı nedir? islami ruya tabirleri Güneş ruya tabiri ve ruya yorumları güneş rüyaları yorumu ile ilgili bilgiler ...

 
Rüyada Güneş görmek, devlet büyükleri olarak yorumlanir. Güneste bir karalti görmek, devlet büyügünün kendisine yakismayacak bir harekette bulunduguna işarettir.

Gökyüzünde günesi eliyle tuttugunu, kendisine mal ettigini veya günesin yaninda durdugunu, yahut günes gibi isik saçtigini gören kimse eger o ise layiksa, en yüksek mevkilere ulasir.

Rüyayi gören eger halktan biri ise, kendi derecesine göre hayir ve mutlu-luga erisir. Günesi elinde tuttugunu, ama onda nur ve isik olmadigini ve simsiyah oldugunu gören gamdan, kederden ve sikintidan kurtulur.

Bazi yorumcular günesi ana ile tefsir ederler. Parlak günesin kendi evinde dogdugunu gören, akrabasindan bir kadinla evlenir. Baska bir evde dogdugunu gören, baska bir ai-lenin kizi ile evlenir. Her iki halde de o kadinin akrabalarindan ha-yir görür. Günese secde ettigini gören, bir günah isler.

Güneşi yere inmis görmek devlet büyügünün sanina delalet eder. Günesi elinde si-yah ve karanlik içinde oldugu halde tutmak, istemedigi bir seyin olacagina isarettir. Günesi karanlik bulutlar altinda kaybolur görmek, büyük adamlardan birisinin ölümüne isarettir.

Güneşle konuştugunu görmek, devlet büyügü tarafindan bir iyilik görecegine ve bir serefe kavusacagina delalettir, iki günesin birbiriyle çarpistigini görmek, iki milletin birbiriyle savasacagina yorumlanir.

 

Güneşin dogarak, parlak oldugu halde gökte yükseldigini gör-mek, devlet büyügünün sanina , hasta ise iyilesecegine, gurbette adami varsa selametle gelecegine delalet eder.

Güneş battıktan sonra yeniden dogdugunu görmek, ümit etme-digi bir isinin yoluna girecegine, tüccar ise elindeki malinin satilacagina, veya nikah tazeleyecegine isarettir. Günes ters taraftan dogarsa basina bir is gelecegine ve sasiracagina delildir.

Güneşin gögün etrafinda devir etmesini görmek, devlet büyügünün her yana sözünün geçecegine delalet eder. İmam Nablusi, Ibn-i Kesir ve Nafi gibi tabircilerin kabul ettiklerine göre; uykuda günesi görmek, devlet büyügü, başbakan gibi kisilere delalet ettiginden, güneste görülen her degisiklik rüya sahibine degil, bütün insanlara ait olacak degisiklige isarettir.

Güneşin yeniden doğuşunu görmek, sonradan büyük bir adam olacak bir kisinin dogumu, gögün tam ortasinda bulundugunu görmek, hükümetin büyüklügünü, batisini görmek de büyüklerden birinin ölecegine yorumlanir.

Güneşi parlak görmek zamanin büyügünün sagligina, adalet ve kuvvetine, günesi çok parlak görmek hükümet islerinin kolaylıkla yürüdügüne, günesi bir takim bulutlarla örtülmüs görmek, idareniz zorluguna, büyüklerin zahmetle idareyi yürüttüklerine, günesi kirmizi renkte görmek devlet büyüklerinin zulümle idarelerine, günesin üzerinde siyah ve siyaha yakin lekeler görmek, siyasi ahvalde bocalamaya, bütünü ile günesi siyah olarak görmek, devlet nüfuzunun artik geçmedigine, yesile yakin bir renkte görmek, devlet adamlarinin dindar ve ibadete devam etmekte olduklarina isarettir. Gökyüzünde iki günes görmek iki komsu hükümet arasinda dostluk ve sulhun devam ettigine isarettir, iki günesin birbiriyle çarpistigini görmek,iki milletin birbirleriyle savasacaklarina delalet eder.

Güneşin gökten inerek kendi yanina geldigini gören veya ken-disinin günesin yanina gittigini gören, devlet büyüklerine yakin olur.

Güneşin yanina gelerek koynuna, koluna girdigini veya ken-disinin günesin içine girdigini gören, devlet büyügü tarafindan büyük bir rütbe veya hediyeye nail olur.

Kendisinin günes oldugunu gören kimse, eger devlet hizmetinde ise daha büyük bir mevkie gelecegine, eger halktan biri ise, çok zengin olacagina veyahut okuyup bilgin bir adam olacagina yorumlanir. Günesin siddetli sicagi karsisinda kaldigini gören, kötülükle karsi karsiya gelmis sayilir.

Günesin oksayici ve tatli sicakligini duyan kimse, büyüklerinden yardim görür. Günesin gittikçe büyüdügünü görmek, mülkünün artacagina ve sözünün daha çok geçecegine isarettir.

Bir baska rivayete görede: Rüyada görülen Güneş, baba, altun. devlet adami veya güzel bir kadindir. Rüyada kendisinin günes oldugunu gören kimse, günes isigi nisbeünde büyük bir mülke erisir. Zincirle asilmis günese ulastigini gören kimse, bir vilayete amir olur ve orada adaletli is yapar.

Günes üzerinde oturdugunu veya ona yaklastigini gören kimse, devlet ricalinden nimet, mal ve kuvvete erisir. Günesin ziyasinin dogudan batiya kadar bütün yeryüzünü aydinlattigini görmek, eger rüyayi gören ehilse, yeryüzüne malik olur ve dünyanin her tarafinda anilacagi bir ilme sahip olur.

Günesi saf ve parlak olarak üzerine dogdugunu gören kimse, eger vali ise, valiliginde kuvvet ve kudrete isarettir. Halktan birisi ise, helal kazanca, erisir. Kadin ise, kocasindan gönlünün hoslanacagi bir seye kavusur. Günesin evinde dogdugunu gören kimse, evlenir. Rüyayi gören kadinsa, o da evlenerek dünyada saadete erer.

Bu rüyayi gören tüccar ise, alisverisinde kar eder. Günesin kendisine birseyler söyledigini gören kimse, yüksek bir mevkiye getirilir. Ay ve Günesin kendisine bir seyler söyledigini ve onlarla beraber gittigini gören kimse, ölür. Günesin bir yerde bulunup diger bir yerde bulunmadigini gören savasta ise, san ve nam kazanir. Savasta degilse, bir meslek ögrenir. Günesin basinin üzerinde dogdugunu gören kimse, büyük bir is ve dünyaliga yalnizca iki ayaklari üzerine dogdugunu gören, meyve ve hububat gibi seylerin ziraatim yapmaga ve helalindan dünyada geçiminin bollasmasina isaret eder.

Günesten ates çikarak etrafindaki yildizlari yaktigini görmek, devlet baskaninin etrafindakileri kovmasina isaret eder. Günesin kirmiziligi, memleketinde olan bozukluktur. Günesin kayboldugunu görse, iyilik olsun kötülük olsun istedigi isini sona erdirir.

Günesin isinlarinin noksan oldugunu görse, gördügü bu noksanlik miktan devlet büyügünün heybeti noksan olur. Günesin dogudan parlak dogdugunu, batarken de ayni parlakligi ile battigini görse, bu rüya, o sehir halki için hayra isaret eder. iyi bir hayat süreceklerine isarettir.

Günesi evinin içinde dogup evin her tarafim aydinlattigini gören kimse izzet, seref, söhret ve rütbeye isarettir. Günesin batidan dogdugunu gören halk arasinda rezil olur. Eger bu rüyayi gören kimse ile diger birisi arasinda gizli bir sir varsa o sir ifsa olur, bazen de gizli olan bir is meydana çikar.

Günesin ziyasina ulastigini gören kimse, hazine ve büyük bir servete isaret tir. O kimseye Allah (C..C.) hayir ihsan eder. Günesin dogudan dogup, yine dogudan battigini görmek, bütün insanlar hakkinda hayra ve güzel islere isaret eder. Günes görmek, bazi kisiler hakkinda rüyayi görenin erkek bir çocugunun dogmasina isarettir. isini gizli tutmak isteyen kimsenin günesi görmesi, o isin meydana çikmasina isaret eder. Eger bu rüyayi gören hasta ise, iyilesecegine gözleri agriyorsa, kör olmayacagina, yolcu ise, yolculuktan dönecegine ve günesin dogdugu yön bilinmiyorsa, bati tarafina yolculuga çikmak isteyen kimse hakkinda hayra isaret eder.

Günesin güneyden kuzeye dogru dogdugunu görmenin tabiri de, günesin batidan dogmasinin tabiri gibidir. Günesin, karanlik ve kan renginde oldugunu veya günesin seklinin bozulmus oldugunu görmek, bütün insanlar için kötüdür. Bazilari için issiz kalmaga bazilari için de rüya sahibinin çocugunun hastalanmasina veya çocuguna anz olacak siddete ya da gözlerinin agrimasina tabir edilir. Bu rüya, isini gizlemek isteyen kimse hakkinda ise, isinin uygun ve yolunda olduguna isaret eder. Günesin yatagina inip kendisini korkuttugum görmek, siddetli hastaliga isaret eder.

Günesin kendisi için hayirli bir sey yaptigini görmek, bolluk, kolaylik ve hate isaret eder. Günesi perisan bir halde görmek bütün insanlar hakkinda islerinde çabukluk göstermege, çok defa körlüge veya rüyayi görenin çocugunun ölümüne isaret eder. Bir kimse birbirini kusatmis birçok günesler görse, yolcular hakkinda hayra hastalar hakkinda siddet ve ölüme isaret eder. Günesin kendi kendisine birseyler verdigini veya günesin kendisinden birsey ler aldigini görmek, iyi degildir.

Bir kimse rüyada kış gününde güneste oturdugunu veya günese malik oldugunu görse, Allahin emirlerine uymaya, güzel elbiselere ve hastaliktan sifa bulmaya isaret eder. Rüyada yaz gününde güneste oturdugunu veya günese malik oldugunu gören kimse için, üzüntü, keder, sikinti, fakirlik ve hastaliklara isaret eder. Bazen de günesi görmek dogu veya bati taratma yolculuk yapmaya isaret eder. Günesi yüksek bulundugu yerinde görmek, rüya sahibinin, deger ve saninin yüce olmasina günesi yüksekten asagi meylettigi yerinde görmek ise, fakirlik, zarar, keder ve sikintiya isaret eder.

Güneslerin çoklugu, bidad, korku ve geçimin durgunluguna isaret eder. Eger günesler çok ve isigi da fazla olmasa, kuvvet ve iktidar sahiplerinin birtakim islerde ittifak etmelerine isaret eder.. Rüyada Günesi yedigini gören kimse, günesten istifade eder ve onunla faydali mal eline geçer. Rüyada bilhassa günesin kendisini yaktigini gören kimse, yüzü güzel, benzeri olmayan bir sevgili vadiyle, alaka ve sevgi ugruda helak olur. Bazen de bu rüya, rüya sahibinin itikadinin bozulmasina isaret eder.

Bir kadinin rüyada Günesi yüklenmesi, o kadinin kocaya varmasina veya güzel bir çocugu olmasina tabir edilir. Ay, günes ve yildizlari görmek, Yusuf (A.S.)in meshur kissasina binaen belaya giriftar olmaya, zindana girmeye, ailesi ve akrabalari tarafindan kendislne hased edilmesine sonra mülk ve güce sahip olmasina veya dininde bir sonuca varmasina isaret eder. Bazen de bu rüya korku ve siddete isaret eder.

Güneşin batidan doğması, korku ve bagirmaya, devlet baskaninin halkina zulmetmesine ve adaletten uzaklasmasina isaret eder. Bazen bu rüya, gurbette bulunan kimsenin bulundugu yerden, üzüntü ve keder içinde dönmesine. Bazen de din degistirmesine, tevbe etmis bir kimsenin kötü isler islemesine isaret eder. Bir kimse rüyada günesin, ziraati, bag ve bostanlari yaktigini veya günesin hararetinin insanlara zarar verdigini görse, hastaliklara veya ileri gelen insanlar tarafindan yapilacak zulme ya da yiyecek maddelerinde rayicin pahali olmasina isaret eder.

Gökte birtakim günesler oldugunu ve insanlara eziyet verdiklerim görse, acimasiz ve kötü kimselere isaret eder.

Gökte bir çok güneslerin bulundugunu ve onlarin ziyasindan insanlarin faydalandiklanm görse, adil ve kazanç sahibi kimselere isaret eder. Bazen de bu rüya, ziraat ve yetismesinde günese muhtaç olan her seye günesin erismesine isaret eder.

Bu web sitesinde ve diğer tüm rüya tabirleri sitelerinde verilen bilgiler, yalnızca yorum niteliğindedir. Mutlak kesinlik içermez. Daha aşağıda bulunan benzer rüyalar başlığı ile rüyanız ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinin veyahut okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Rüyada Çiçek Toplamak adlı yazıyı inceleyin.

 

Yorumlar

#1 ,

merhaba,
rüyamda epey ileriye kadar derin olmadan uzanan bir deniz, sabah erkenden eşimle birlikte suya giriyoruz, denizin ilerisinde çok insan var. deniz o kadar ılık ki, çok güzel, tam sabah güneş doğarken, gökyüzünde güneş ışıl ışıl doğuyor, denizin bazı yerlerinde küçük taşlar var, ama çoğunluğu kumluk, büyük bir keyifle yürüyerek ilerliyoruz.


#2 ,

s.a
ruyamda güneşi gordum ve biranda ay gelip ustunde durdu.zaten hep beraber bunu belkiyorduk gibi bir şeydi.çok ilginç.yane güneş tutulmasi oldu .ondan sonra denize girip yüzmeye başladım.
bunun tabiri ne olabilir
en dogrusunu Allah bilir


#3 ,

sa rüyam da babam,ben ve kız kardeşim denize giriyoruz üzerimize güneş doguyor biz ne tarafa gidersek güneş o tarafta çok parlak denizden çıkmak için geriye dönüyoruz dönerken babamın mertebemiz yüksek olsun dedigini duyuyorum bende allah c.c katında mertebemizin önemli oldugunu ve öyle olması için dua ediyorum babamın amin dedigini duyuyorum.ve denizin üzerinde elif ba cüzünün açık oldugunu görüyorum.inşallah hayırlara işarettir.babam hayatta


#4 ,

Rüyamda uçsuz bucaksız bir çölde namaz kılıyorum,secdedeyken kafamı kaldırınca güneşin kıpkırmızı olarak önümde durduğunu görüyorum.Güneş o kadar büyük ki önümde ve etrafı o kadar kızıl yapmışki.3 kişi geliyor her yeri örtülü.Sadece gözleri gözükmekte.En öndeki elini uzatıyor,ben elini öpüyorum.Sonra birden uyandım.Hayırlı bir rüyadır inşallah.Eğer yorum gücü iyi biri rüyamı açıklarsa sevinirim.hayırlı günler


#5 ,

Ruyamda gunesin cok parlakken batiya dogru ilerleyip battigini
Ardindan guzel aydinlik yildizli bir aksami gördum bu ama kadar da hersey normaldi
Ama cok surmeden Güneş tekrar ayni parlakligiyla yeniden ustelik batidan dogdu
Yeniden gunduz oldu
Etraftaki insanlar buna normalmis gibi hic aldiris etmedi
Bende oturdugm yerde cok sasirdim ve kiyametin yakin zamanda kopcagindan bahsettim
Yine kimse aldiris etmedi;(
Cok garipsedim yorum ehli olanlardan cvp bekliyorum


#6 ,

rüyamda güneşin dünyada kıvılcımlar saçtığını gördüm dışarı çıkan herkes yanıyordu bende balkona çıkmıştım kafamın önü yanmıştı sonra düzelmişti
rüya yorumu yapabilenler lütfen cevap verin


#7 ,

RÜYAMDA AKŞAM OLDU VE GÜNEŞ HIZLI BİR ŞEKİLDE BATTI VE HEMEN BATIDAN KIRMIZI OLARAK HEMEN GERİ DOGDU KIYAMETİN KOPTUGUNU VE TÖVBE KAPILARININ KAPANDIGI VE DUALARIN ARTIK KABUL OLMADIGINI SÖYLEDİLER ÇOK AGLADIM DUA ETMEYE ÇALIŞIYORDUM AMA ÇOK GEÇTİ DEDİLER


#8 ,

Mesaj geliyor Hayatım kelimesini kullanıyor şaşırıyorum sonra buluşuyoruz.Aşık olduğum kızla aramız gayet iyi çok güzel anlaşıyoruz denize gidiyoruz onun arkadaşları orda bir erkek ve bir kız. Plajdayız onlarda plajda.Sol tarafta güneş altımızda kumlar fazla insan yok.Sevdiğimle iyi vakit geçiriyoruz çok hoşnut oluyorum yanımda otururken çenesine bakıyorum etli ben var.Onu elliyorum hoşnut bir şekilde vakit geçiriyorum.


#9 ,

Çok guzel bir park görüyorum ve erkek arkadasimla sallanmaya gidiyoruz.sallanırken güneşin büyük olduğunu görüyor ve arkadaşıma goruyormusun ne kadar büyük güneş diyorum.o bana göre ters yönde sallanıyor olduğunu görüyorum. Güneşin bana çok güzel huzur ve böyle rahatsız etmeyecek şekilde isildadigini hissediyorum.


Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...