Rüyada Kılıç Görmek

Rüya tabirleri sözlüğü içinde Rüyada kılıç görmek anlamı nedir? islami ruya tabirleri Kılıç ruya tabiri ve rüya yorumları kılıç rüyaları yorumu hakkında bilgiler ...

 

Rüyada Kılıç Görmek çok çeşitli yorumlanır. Danyal aleyhisselama göre; rüyada kininda ve kabzasi olmayan kiliç görmek, kadin ile, kinindan çekilmis kiliç görmek koca ile tabir olunur. Kılıcının kınında kırıldığını görmek, evladinin anne kanunda ölecegine, annesinin kurtulacagina delalet eder. Kılıcın ucunun kırıldığını görmek, baba veya amcasinin veya akrabadan bir yakinin ölecegine isarettir. Kilicin ucu baba ve amca ile tabir olundugu için, orada olacak her hangi iyi veya kötü bir olay onlara nispet edilir. Kilicinin kirildigini görmek, anne veya teyzesinin veya halasinin ölümünü gösterir. Kılıç da bunlarla tabir olundugu için, burada görülecek her hangi bir olay da iyi veya kötü olarak onlarla tabir olunur. Rüyasinda Kilicini çekip basi üzerine kaldirdigini gören, büyük bir ün kazanir. Eger birine vurmak için kaldirmis ise, bundan vazgeçer. Kilici ile birine vurdugunu ve Kilicin vurulan yerde kaldigini gören, kadinlara iyilik eder.

 

Kilici ile birine vurdugunu, fakat Kilicin kesmeyip ona tesir etmedigini gören, biri hakkinda söz söyler ise de bu söz ona tesir etmez. Birine Kilici ile vurup bir yerini kestigini ve yere düstügünü görmek, o kisinin akrabasi ile aralarinda bir ayriliga sebep olacak bir olayin geçecegine delalet eder. Beline kiliç kusandigini gören, büyük bir ise girer. Kılıcının kayisinin uzadigini ve yerde sürüklendigini gören, bulundugu isten bikar. Kiliç kemerinin kisa oldugunu gören, çalistigi iste sebat etmez. Kılıç kayışının kopmasi, memur için isinden ayilmasina, tüccar için zarara, digerleri için ise sikintiya delalet eder. Bir insansa tanimadigi halde kiliçla vurdugunu gören, o kisinin ününün artmasina sebep olur. Kılıcının üzerinde pas veya egrilik oldugumu görmek, Kilicin sahibine veya rüyayi görene itibar eksikligine ve sözünün geçmeyecegine delalet eder. Bir rivayete göre de islerinin aksi gitmesine isarettir.

İbn-i Kesire göre; rüyasinda Kılıcını çekerken kınının kırıldığını görenin karisi hamile ise dogururken vefat eder. Eger evli degilse, itibari kirilir. Eger bir iste ise isinden ayrilir. Kendisine bir çok kılıç verildigini gören, zengin olur. Kilicini kinindan kolaylikla çektigini görenin kendisine itaatli bir çocugu olur. Kilicin kini ile birlikte kirildigini görenin karisi ve çocugu ikisi birden vefat eder. Birine Kilici ile vurdugunu, fakat vurdugu yerden kan akmadigini gören, o kimseye sebepsiz olarak kötülük eder. Çikan kandan vuran adamin elbisesine kan bulasirsa, haram mala ve malinin elinden çikacagina delalet eder. Kılıcını sağlam olarak beline bagladigini gören çok yasar.

Cabirül-Magribiye göre; rüyasinda altindan bir kılıcı oldugunu gören, büyüklerden menfaat görür. Demirden Kilici oldugunu görenin isi ve emri kuvvet bulur. Adi bakirdan, demirden veya tenekeden kiliç görmek iyi degildir. Kalay ve kursundan kilici oldugunu gören, asil bir kadindan hayir ve menfaat görür. Kilicinin çesitli kiymetli taslarla süslenmis oldugunu görmek, alimler tarafindan hayir ve bereket gelecegine delalet eder. Rüya sahibi eger memursa seref ve itibari artar. Tahta bir Kilici oldugunu görenin isleri bozuk olur.

İsmail El-Esasa göre; rüyasinda iki Kılıcı olup birini sağ ve ötekini sol tarafina takınmış olduğunu  gören, iki iş sahibi olur. Kilicinin iki agzi oldugunu görmek, emrinin geçerli olduguna, bir devlet büyügünün beline kiliç kusandigini görmek, hükümet tarafindan kuvvet ve kudret gelecegine; kendisine bir kiliç verildigini görmek, emrinin yerine getirilecegine ve sözünün geçecegine; kilicinin parladigini görmek, büyüklerden saygi görecegine delalet eder. Rüyada kaç kiliç kusanirsa, o kadar kadinla evlenir. Elinde kaldiramayacak kadar agir bir kiliç oldugunu gören, çok agir ve kötü sözler isitir. Bir kiliçla tasa vurup tasi yardigini görmek, sözle düsmanlarini alt ettigine, elinde çekilmis kiliç oldugunu görmek, düsmanlarina karsi üstün olacagina delalet eder. Bir yerde asili duran veya yerde bulanan bir Kilici oradan aldigini görmek, hakkini arayip bulacagina ve alacagina; kiliç ile oynadigini görmek, siyasete girecegine; elindeki kiliçla saga sola vurup etrafindaki esyaya zarar verdigini görmek, halki incitecek sözler söylemege isarettir. Kilicinin kirildigini, elinden düstügünü, veya zorla elinden alindigini, veya kendisinin firlatip attigini, veya çaldirdigini, yahut rehin verdigim, veya birine muvakkaten verdigini, veyahut sattigini görmek, on sekilde tabir olunur: Kovulma, akraba ölümü, üstünlük, para cezasi, düsmanlik, eksiklik, çocuk ölümü, bosanma, hizmetçi ölümü, kudretsizlik.

Bir baska rivayete göre de: Rüyada görülen kiliç çocuktur. Bir kimse rüyada kiliç taktigini görse, büyük bir vilayete amir olur. Kılıcının ağırlaştığını ve kendisini yere dogru çektigini gören kimse, amirliginde çok kuvvetlenir ve menfaat elde eder. Eger kilicinin askisinin kesildigini görse, bulundugu memuriyetten azledilir. Rüyada görülen kiliç askisi iyi bir memuriyettir. Bir kimse rüyada haniminin kendisine veya kendisinin hanimina bir kiliç namlusu verdigini görse, erkek bir çocuga nail olmasina isarettir. Bir kimse hanimina kini içinde bir kiliç verdigini görse, hanimi bir kiz çocugu dogurur.

Hanimi kendisine kını içinde bir kılıç verse, o kimse hanimindan erkek bir çocuga nail olur. Rüyada bir tarata konulmus kiliç görmek, çok sarapçi bir adama isarettir. Bir kimsenin rüyada kilicinin kininin kirildigini görmesi o kimsenin haniminin vefat etmesine isarettir. Bir kimse kiliçsiz kin taktigini görse, o kimse üzerine bir emanet alir. Kilicinin kabzasinin kirildigini gören kimsenin babasi veya amcasi vefat eder.

Bazi tabirciler, onun teyzesi veya anasi ölür. dediler. Rüyada kiliç ile oynayan kimse bir memuriyetle iliskisi varsa o kimsenin maharetine, eger hatiplikle bir ilgisi varsa, fesahat ve belagatina, çocukla bir llgisi varsa, çocugunu begenmesine ve onunla ugrasmasina isarettir.

Kılıç kırılsa kını sağlam kalsa, zevcesinin kurtulup karnindaki çocugun ölmesine isarettir. Kiliç kiniyla beraber kirilsa, rüya sahibinin hanimi çocugu ile beraber ölür. Kiliç ve biçakla kinlan, ayakkabi ile kalibi gibi her seyin kini, erkek ve hanimi ile tabir edilir. Bekar kimsenin rüyada kilicini kinina koymasi, evlenmesine isarettir. Elinde düsmaninin kilicindan daha uzun bir kiliç oldugum gören kimse. düsmanina galip gelir. Kilicinin körlenip kesmedigini görmek sözunün dinlenmez olduguna isarettir.

Kılıç ile vursa ve Kılıç kesmese, vurulan vurana zafer bulur ve ona galip gelir. Kiliç keserse, vuran vurulana galip gelir. Kiliçla bir insanin boynunu vursa boynu kesilen kimse kesen adamdan hayir görür ve büyük ferahliga nail olur. Bir kimse rüyada baska birisinin kendisini kiliçla vurdugunu ve azasindan birini kestigim görse, vurulanin uzak bir yere yolculuk yapmasina isarettir. Vurmasiyla vurulanin azalanndan birisini ayirsa, vurulanin nesli çok olur ve sehirlere dagilirlar. Bir kimse kendisini münakasa etmeksizin birisinin vurdugunu görse, vurulanla vuran arasinda evlenmek veya baska bir sebepten dolayi akrabalik meydana gelir.

Kılıç, rizka da isarettir. Bazen de kiliç, mülke veya ilme isarettir. Eger rüyayi gören garip bir kimse olursa, hanim veya çocugunun asil ve necip olmasina isarettir. Eger asil olmazsa kendisinde süphe olan bir maldir, yahut zevce ve çocuk alçak bir nesilden olur.

Bu web sitesinde ve diğer tüm rüya tabirleri sitelerinde sunulan bilgiler, yalnızca yorum niteliğindedir. Mutlak kesinlik içermez. Aşağıdaki benzer rüyalar başlığı ile rüyanız ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinin veyahut okumaya devam etmek için bir sonraki makalemiz olan Rüyada Savaş Gemisi Görmek adlı yazıyı okuyun.

 

Yorumlar

#1 ,

rüyamda bir ağabeyimin elinde kısa boylu parlak bir kılıç var. biz tartışıyoruz. o da kılıcı sağa sola sallıyor. ama bana gelmiyor. tartışma konusu biz değiliz. başkası hakkında o söyleniyor ve kılıcı sözde o kişiye sallıyor.


#2 ,

rüyamda rahmetli dayım elinde not kağıtları bir meydanda insanlara o notları dağıtıyodu....sonra bana selam verdi..ben bir merdivenden yukarı doğru uzaklaşırken ona el salladım.oda bana gelirken kılıç kınını getir unutma dedi..bu ne anlama geliyo bana söylerseniz çok sevinirim...cevabınızı bekliyorum...bu dayım 5 vakit namaz kılan dürüst birisiydi burda bana bir mesaj vermek istedi ama çözemedim..


#3 ,

rüyamda bi binanın zannedersem bi bakanlık binasının önünde basın açıklaması yaparken beşir atalay ı gördüm.sonra ben binanın bahçe kapısının önünde babamı bekliyorum.özel arabamla onu bulunduğu yerden aldırmış çalıştığım yere getirtiyodum.babam arabadan iniyo ve elini öpüp davet ediyorum bulunduğumuz binaya.paraya ihtiyaçlarının olup olmadığını durumumun çok iyi olduğunu söylüyorum.


Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...