Rüyada Merdiven Görmek

Rüya tabirleri sözlüğü içinde Rüyada merdiven görmek anlamı nedir? islami ruya tabirleri Merdiven ruya tabiri ve rüya yorumları merdiven rüyaları yorumu hakkında bilgiler ...

 

Rüyasında toprak veya kerpiçten yapılmış bir merdivenden çıktığını görmek, hayır ve iyilik ile tabir edilir. Eline helal rızık geçer. Kireç veya tuğladan yapılmış bir merdivenden çıktığını görenin dini fesada uğrar. Taştan yapılmış merdivenden çıkmak, katı kalpli kimseye işarettir. Tahta veya ağaçtan yapılmış merdiven görmek, dinin zayif olduğuna delalet eder.

Kirmaniye göre; uzun bir merdivenden çıktığını gören, büyük bir mevki sahibi olur. Merdiven rüyasının, rüya tabirleri çok fazladır. Merdivenden indiğini gören, memur veya isçi ise isinden çıkarılır. Halktan biri ise itibardan düşer. Merdivenden inerken ayağı kayip düstüğünü gören yerinden olur. Merdivenden düşerken kendini toplayıp tutunduğunu ve kalktığını gören, işten çıkarılmış ise yeniden işine alınır.

Halktan biri ise itibari geri gelir, Cabirül-Magribiye göre; bir merdivenden çıktığını, indiğini, tekrar çıktığını ve yine indiğini gören, halkın islerinde çalisir ve halk bundan fayda görür. Genis ve muntazam bir merdivenden çiktigini gören, hayir isleri ile ugrasir ve herkesten dua alir. Birinin elinden tutup merdivenden çikardigini gören, bir kimse araciligi ile rütbe ve makam sahibi olur ve fayda görür.

 

Cafer-i Sadik (RA) göre; rüyada merdiven görmek, düsmana zafer ve fesat kimseler için günah islemektir. Rüyasinda bir merdivenden çiktigini gören kuvvet ve kudret sahibi olur. Dini kuvvetlenir, hasta ise ve merdivenin basina kadar çıkarsa, ömrü sonuna gelmiştir. Uzun ve genis bir merdiven çiktigini gören, büyük bir makama erisir ve bir çok büyük kimselerle arkadas olur. Eski bir merdivenden çiktigini gören, kazanir ve kazancinin faydasini görür.

Merdivenden düştüğünü gören, dininde fesada ugrar. Eski bir merdiveni aksar sekilde adim adim indigini görenin, ticaretinde durgunluk olur. Bir agaç merdiveni çikarken, merdiven basamaklarinin kırıldığını görmek, düşmanına yenilecegine isarettir. Bir merdiven bulup onunla bildigi bir yere indigini gören, keder ve sikintisindan kurtulur. Abdulgani Nablüsiye göre; rüyada merdiven, dünya ve ahirette yükselmenin ve itibar kazanmanin anahtaridir. Yolculuk, konak yerleri, günler, ömür ve ev halki ile tabir olunur.

Merdivenden inmek, yolculukta ise, memleketine dönmeye; memur ise, isinden çikarilmaya, zengin ise, fakirlige, hasta ise ölümüne delalet eder. Bazi tabircilere göre; merdiven hayirli bir istir. Birinci basamak namaza, ikinci basamak oruca, Üçüncü basamak zekata, dördüncüsü sadakaya, besincisi hacca, altincisi mücadeleye, yedinci Kur an okumaya, ve bu sekilde her basamak ayri ayri hayirli bir ise delalet eder.

Bir baska rivayete göre de: Rüyada görülen agaç merdiven, yolculuktan dolayi sikinti ve mesakkata isarettir. Bazen de merdiven, islerde selamete isarettir. Bazen agaç merdiven üzerine çikmak, itaat etmeyen kimseye iyilikle emretmeye, kabul etmeyen kimseye nasihata ve kötülüklerden kaçinmayan kimseyi de, kötülükten kaçindirmaya isarettir. Bazen de merdiven görmek islerde sebat ve devama ve saklayip gizlemek istedigi seyinin gizli tutulmasina isarettir.

Bazen de merdiven, onu gören kimse için, kahr ve galebeye isarettir. Bir kimse merdiveni yere düsmüs olarak görse, hasta olur. Tekrar dikilmis ve yerine konulmus görse, hastaligindan kurtulur. Merdiven üzüntülü kimse için selamettir. Merdiven yolculuga ve sani yüce bir kimseye de isarettir. Bundan dolayi yeni bir merdivene çiktigini gören kimse, hayra, din ve dünyasinda yükseklige erisir.

Çıktığı merdiven eski ise, ticaret veya baska bir taraftan hayra ve yükseklige erisir. Eger düsmanlik içerisinde ise, düşmanına galip gelir. Kendisinin bir demir merdivenden düştüğünü gören kimsenin dininde zayıflık meydana gelir ve bu halden döner.

Eski bir merdivenden indiğini görse, ticareti çöküntüye uğrar. Merdiven kırılsa ve kendisi de üzerinde bulunsa düsmanina maglup olur. Bir merdiven koyarak belli bir yere çiktigini gören kimse bulundugu gurur, korku ve helaktan kurtulur. Ağaç merdiven, münafik bir kimsedir. Bazilan da, agaç merdivenden yukari çikmak, kendllerinde nifak olan bir kavimden medet ummaktir, dediler. Merdivenden yukarı çıkmak, liderliğe bazen de serli kimselere taşımaya isaret etmektedir. En doğrusunu Yüce Allah bilir.

Bu web sitesinde ve diğer tüm rüya tabirleri sitelerinde sunulan bilgiler, sadece yorum amaçlıdır. Kesin doğruluk iddia etmez. Daha aşağıda bulunan benzer rüyalar başlığı ile gördüğünüz rüya hakkında daha fazla bilgi edinin veyahut bilginizi arttırmak için bir sonraki makalemiz olan Rüyada Zorla Evlendirilmek adlı yazıyı inceleyin.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.

Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...