Rüyada Namaz Kıldığını Görmek

Rüya tabirleri sözlüğü içerisinde Rüyada namaz kıldığını görmek ne anlama gelir? islami rüya tabirleri Namaz Kıldığını ruya tabiri ve ruya yorumları namaz kıldığını rüyaları yorumu ile ilgili bilgiler ...

 

Rüyada Namaz kıldığını görmek, vaktinde ve tam olarak kılınan farz namaz kötü ve yaramaz işlerden el etek çekmeye, her türlü aşırılık ve çirkinlikten uzak durmaya, korku ve endişeden kurtulmaya, diğer farz ibadetlerden birini daha ifa etmeye; imam olarak farz namazı eda ettirmek tazminat ödemeye, borçlanmaya yahut bir topluma önemli bir işte önderlik ve rehberlik etmeye; imama uyarak vaktin farzını eda ettiğini görmek sünnete uymaya, rahmet ve berekete, hayır ve iyilikte başarıya yahut başkasına yük olmak anlamına gelir.

Öğlen namazını kıldığını görmek

Sabah namazı kılmak zaruri ihtiyaçlarını gidermeye, rızık peşinde meşru gayret sarf etmeye, Öğle namazı kılmak maksadın hasıl olmasına, yardım görmeye, gizli şeylerin açığa çıkmasına, borçtan kurtulmaya, tövbe etmeye ya da işten çıkarılmaya; Açık ve güneşlik bir günde öğle namazını kıldığını görmek sevinç ve sürura, bulutlu ve kapalı havada öğle namazı kılmak üzüntüye; Öğleyi ikindi vaktinde kılmak borcunu ödemeye işarettir.

İkindi namazı kıldığını görmek

İkindi namazı kılmak, arzu ve isteklerin zorlukla birlikte yerine gelmesine, yemin etmeye yahut borca girmeye, üzerinde çalıştığı yahut durduğu için çoğunun bitip azının kalmış olmasına delalet etmektedir.

 

Akşam namazını kıldığını görmek

Akşam namazı kılmak arzu ettiği ya da üzerinde çalıştığı işin sonuçlanmasına, işlerden kurtulmaya, yorgun için dinlenmeye, Yatsı namazı kılmak, geçim işlerinde ihtimam göstermeye, çoluk çocuğun ihtiyaçlarını gidermeye işaret eder.

Yatsı namazı kıldığını görmek

Yatsı namazı bazen işin bitmesine, meşguliyetin son bulmasına yahut ömrün tükenmesine; Cemaatle namaz kılmak - eğer saflar düzgün ve sık ise- rüyayı gören ve namaz kılan cemamatin hayır üzere olmalarına ve çokça tesbih etmeye delalet eder.

Rüyada kıbleye karşı namaz kıldığını görmek, dünya ve ahirette hayra işarettir. Kıbleden başka tarafa namaz kıldığını görmek, din yolundan ayrılacağınızı gösterir. Başlamış olduğunuz namazı yarıda bıraktığınızı görmek muratlarınızın şimdilik gerçekleşmeyeceğini; cenaze namazı kıldığınızı görmek, uzun ömürlü olacağına işarettir. Rüyada kıbleye doğru namaz kıldığını görmek, dünya ve ahrette hayra yorumlanır. Namaz ile ilgili rüya tabirleri bununla da sınırlı değildir. Kıbleye doğru değil de başka tarafa doğru namaz kıldığını görmek, dinden çıkacağınıza yorumlanır. Namazı yarıda bıraktığınızı görmek emellerinize kavuşamayacaksınız demektir. Cenaze namazı kılmak uzun ömre yorumlanır.

Rüyasında namaz kılan kimse bütün dertlerinden kurtulup, huzurlu bir hayata başlayacak demektir. Doğu yönüne dönerek namaz kıldığını gören, hacca gider. Doğu ve batıya doğru namaz kıldığını görmek, İslamiyetten uzaklaştığına, şeriata uygun olmayan bir is yaptığına delildir. Bir rivayete göre, eşinden başka bir kimse ile yakınlaşır. Bir mescit halkını kıblenin gayri bir tarafa dönerek namaz kıldıklarını görmek, o yerin devlet başkanının dinden uzaklaştırılacağına delalet eder.

İlim adamlarindan birini kıblenin bulunduğu yönün aksine dönerek namaz kılar görmek, o alimin sünnet ve şeriata aykırı davrandığına işarettir. Namazını vaktinin geçtiğini ve namaz kılmak için bir yer arayıp bulamadığını gören, zor ve yapilmasi çok güç bir ise baslar ve bir rivayete göre de, gerek dünya ve gerek ahirette güçlüğe uğrar. Namazda bir cemaate imamlik yaptigini gören, büyük bir memuriyete, veya bir sirkete girerek orasini yönetir. Bilmediği bir yerde, tanimadığı kimselere imamlık yaparak, namaz kıldırdığını gören ve hangi ayetleri okuduğunu bilmeyen kimsenin ölümü gelmek üzeredir.

Kıbleye dönüp namaz kıldığını görmek ise uzun bir ömre delalet eder. İbni Kesir'e göre; bir cemaate imamlık etmek hayırdır. Sokakta namaz kıldıgını görmek hayır değildir. Bir yerde kendisini bekleyen bir cemaate namaz kıldırdıgını görmek, o yerin hükümet baskanından kendisine bir hayır geleceğine işarettir, ögle namazini kıldıgını görmek, muradının olacagina, rızık ve malının artacagına delalet eder.

Cuma namazı kıldığını gören kimse, bütün isteklerine kavuşur. Dünya ve ahirette Allah'ın ihsanına nail olur. İkindi namazını kıldığını görmek zahmet ve zorluktan sonra muradına ereceğine delalet eder. Aksam namazını kıldığını gören hayır ve şerden her ne arzu etmiş ise, ona çabukça kavuşur. Yatsı namazını kıldığını görmek, akrabaları ile iyi geçindiğine işarettir.

Sabah namazı kılmak

Sabah namazını kıldığını görmek, helal rızka ve helal kazanca işarettir. Namaz kılarken bir şey unutup namazı noksan kılan, bir yolculuğa çıkar. Namazını tamamlamadan yarıda bırakan kimse hacca gitmeye niyet eder, fakat gidemez, Abdestsiz namaz kıldığını gören hasta olur.

Bir sahrada veya bir kırda namaz kıldığını gören kimse, ya hacca veya uzun bir yolculuğa gider. Cemaate yetişmek için camiye doğru koştuğunu gören ve namaza yetişemeyen kimsenin bir muradı varsa, yerine gelmez. Sol tarafından başlayarak selam verdiğini görmek hayır değildir. Oturduğu veya yattığı yerde namaz kıldığını görmek, bitirmek istediği işlerini bitiremeyeceğine, namazda dua ettiğini görmek de çocuğunun olacağina işarettir.

Nafile namazı kıldığını gören, sevap getirecek bir iş işledigi için Allah'ın şefaatine nail olur. Bütün gece sabaha kadar namaz kıldığını gören, dünya ve ahirette büyük hayır ve hasenata erişir. Kabenin damında kıldığını gören şeriata uymayan bir iş işler. Cami, mescit ve benzeri bir yerde namaz kıldığını görmek, hayratının çokluğuna işarettir. Devlet dairelerinde, okullarda namaz kıldığını görmek, yolculuk ve helal rızıktır. Kilise ve benzeri yerlerde namaz kilmak, bir başkasının duası ile hidayete ulaşacağına delalet eder.

Namaz rüyasının tabirinde üç seyi dikkate almak gerekir. Farz, sünnet, nafile. Farz namazları hacca, fuhuştan ve fenalıktan çekinmeye; sünnet namazı temizliğe, sabır ve sebata, şöhrete ve halka şefkat ve merhamet etmeye delalet eder.

Nafile namaz ise genis rızka, dostlarının ve komşularının işlerine yardıma ve herkese iyilik yapmaya delalet eder. At üzerinde namaz kildığını gören, kedere düşer. Namazda uzun süre ayakta durup, rükuya varmadığını görmek, malının zekatını vermediğine işarettir. Rükuya varıp da secde etmediğini görmek ömrünün kisalığına delalet eder. Sarhoş olarak namaz kıldığını gören yalancı şahitlik eder.

Cafer-i Sadik, namazı yedi şekilde yorumlamaktadır. Emniyet, sevinç, izzet, mertebe, sıkıntıdan kurtulma, murada erme, çabukluk. Secde etmeyi de beş şekilde yorumluyor. İsteğinin yerine gelmesi, devlet, zafer, Allah'ın emirlerine uymak, kolaylık. Cenaze namazı kıldığını görmek, duasının kabul olunmasına ve Cenab-ı Hakkın affına mazhar olacağına işarettir.

Büyük bir devlet adamının maiyetiyle birlikte at üzerlerinde namaz kıldıklarını görmek, savas zamanı ise, zafere; başka zamanda ise, uzun ömür ve mal artışına delalet eder. Bir duvar üzerinde namaz kıldığını görmek, devlet büyüklerinden birisine bir iş için başvurulduğuna ve iğin olacağına delalet eder. Bir bostan veya bahçede namaz kıldıgını gören, Cenab-ı Hakka tövbe ve istiğfar eder. Ekili bir tarlada namaz kıldığını gören borcunu öder. Bir hamamın soyunacak yerinde namaz kılmak mekruh bir iş yaptığına; hamamın içinde namaz kılmak, haram bir mal veya rızık yediğine delalet eder.

Ramazan bayramı namazını kıldığını görmek, borçlunun borcunu ödemesine, hasta ise iyileşeceğine, sıkıntısı varsa genişleyeceğine, tutuklu ise tahliye edileceğine delildir. Kurban bayramının namazını kılmak ise, memuriyete, yeni bir ise, hakkı olan bir şeyi elde edeceğine, sevince delalet eder. Bir yerde seccade veya benzeri bir sey olmadiği halde, toprak üzerinde namaz kildigini gören, eger o yer bir çöplük veya pis, yahut bir mezarlik ise fakirlige düsecegine ihtiyaç içinde kalacagina isarettir. Üzerinde hiç bir sey olmadigi ve çıplak bulundugu halde namaz kildigini gören, oruçlu oldugu bir anda fuhus isler. Yahut haramdan kazandigi parayla sadaka verir. Namaz kilarken konusan, verdigi hediye veya sadakayi geri alir. Rüyada istihare namazi kilmak, yapmak istedigi bir seyden basarali olarak çikacagina delalet eder.

Rüyada bir mezar üzerinde namaz kildigini görmek, sadaka veya zekat verilmesi caiz olmayan kimselere sadaka veya zekat verdigine isarettir. Gece yarisi namaz kiliyorsaniz, her ne dileginiz varsa kisa zamanda yerine gelecegine yorumlanir; Bu meyande vacip olan bayramin namazini kilinaniz, nese ve sevincinizin daim olacagina, evlat ve iyalinizin hayrini göreceginize isarettir. Teravih namazini kilmaniz halinde, dini bütünlügünüzü her yerde tasdik ettireceginize, her tülü sefaate nail olmak yolundaki dileginizin yerine gelecegine ömrünüzün uzun olacagina, itibarinizin devamliligina hükmolunur.

Rüyada namaz kıldığını görmek; iyi bir insan olduğunuza, ne isteğiniz varsa gerçekleşeceğine, kıbleden başka bir yönde namaz kıldığını görmek; kötü yola sapacağınıza, bir camide insanların kıbleden başka bir yöne doğru namaz kıldığını görmek; bulunduğunuz memlekette büyük bir insanın öleceğine, cenaze namazını kıldığını görmek; uzun ömürlü olmaya, abdestsiz namaz kıldığını görmek; sağlığınızın bozulacağına ve üzüntüye işarettir.

Burada ve diğer bütün rüya tabirleri sitelerinde verilen bilgiler, yalnızca yorum amaçlıdır. Mutlak kesinlik içermez. Daha aşağıda bulunan benzer rüyalar başlığı ile gördüğünüz rüya hakkında daha ayrıntılı bilgi edinin ya da okumaya devam etmek için bir sonraki konumuz olan Rüyada Hapşırmak adlı yazıyı okuyun.

 

Yorumlar

#1 ,

Selamun aleykum
Ruyamda bababimin mezarinin yaninda yatsi namazini kildigimi gordum sunneti kildim ama farzi kilmaya basladiktan sonra gusul abdestu almam gerektigini dusundum namazi yarida biraktim banyoya gittim abdest aldim ve banyoda namaz kilmaya basladim yine sunneti kildim farz namazindayken banyoda sadece ic camasirla namaz kilamiyacagimi dusundum ce namazi yine yarida biraktim ordada uyandim zaten ama yorumunu cok merak ettim ve hala etkisindeyim


#2 ,

Rüyada namaz kılmak rüya tabiri için geldim öğrendim çok memnun kaldım teşekkürler.


#3 ,

Bir kimsenin rüyada farz namaz kıldığını görmesi, velayete veya reisliğe, Allah’ın farz kıldığı şeylerden bir farzı yerine getirmeye, korku ve endişeden emin olmaya delâlet eder. Rüya sahibi eğer zindanda ise halâs bulur ve kendisi bol rızka kavuşur. Rüyada hayvan üzerinde namaz kıldığını görmek, büyük ve şiddetli bir korkuya alâmettir. Rüyada dört rekâtlı farz namazını iki rekât kıldığını görmek, sefer ile tâbir olunur. Bir kimsenin rüyada akşam namazı kıldığını görmesi, gönlünde arzu ettiği şeyin meydana gelmesine delâlet eder ve o kişi muradına erer. Rüyada yatsı namazını kılmak, amelin tamamlanmasına ve ömrün tükenmesine işarettir.

Rüyada farz namaz kılmak, sözünde sâdık olmaya ve küstüğü biriyle barışmaya işarettir. Rüyada abdestli olarak öğle namazını kıldığını görmek, maksat ve murada ermeye delâlet eder. Dünya ve âhirette istediği her hususta kendisine yardım erişir. Zira rüyada namazı tam olarak edâ etmek, arzu ettiği şeyin tamamlanmasına delâlet eder.

Zira yatsı namazı o günkü ibadetin son halkasıdır. Artık ondan sonra ölümün kardeşi sayılan uyku başlar. Rüyada sabah namazı kıldığını görmek, sevinç, sürür ve saadet vesilesidir ve günün bütün ferahlığının geldiği ilk saatlerdir. Rüyada ikindi namazını edâ ettiğini görmek, insanın kendisi veya bir başkası için yapacağı yemine delâlet eder. Yine ikindi namazını kıldığını gören kişinin arzu ettiği şey bazı güçlüklerden sonra meydana gelir ve muradı hâsıl olur. Buna mukabil ikindi namazını tamamlayamayan adamın işi çıkmaza girer.

Bir kimsenin rüyada cuma namazı kıldığını görmesi, bütün işlerinin hayır ve selâmetle neticeleneceğine delâlet eder. Ve o kişi muradına vâsıl olur.

Rüyada Ramazan bayramı namazını kıldığını görmek, borcu ödemeye, hastanın şifa bulmasına, sıkıntı ve üzüntüden kurtulmaya delâlet eder. Çünkü Ramazan bayramı, oruç borcu bittikten sonra kılınır. Kişinin rüyada Kurban bayramı namazını kıldığını görmesi, hayır işleri üzerine olmaya, yapılan vasiyeti tutmaya ve adakları yerine getirmeye delâlet eder. Bazı kere de rüyada görülen Ramazan ve Kurban bayramı namazları, düşmanla karşılaşmaya ve açıktan açığa tekbir getirmeye delâlet eder.


Bağ, bahçe gibi yeşillik yerlerde namaz kıldığını görmek, Yüce Allah’a istiğfar edip yalvarmaya delâlet eder. Rüyada oturarak namaz kıldığını görmek, acizliğe, korkaklığa ve cüz’i bir rızka kanaat etmeye işarettir. Bazı kere de bu türlü namaz kılmak, babanın veya hocanın, ya da üzerinde ilim hakkı bulunan bir kimsenin hastalığı ile korkutulmaya alâmettir. Rüyada tevbe namazı kıldığını görmek, günah ve hataların affolmasma delâlet eder. Eğer tevbe namazını bütün halkın kıldığı görülmüşse, bu rüya, yağmur ile tâbir olunur.


#4 ,

rüyamda vucudumu cam kırıkları kesti bende vakit namazı kılmak istiyorum ama canım yanıyo diyorum oturarak kılmayı bilmiyorum diyorum yanımdakı kışiye sonra canım yana yana namazı kılıyorum ..böyle


#5 ,

rüyamda namaz kiliyordum acaba anlamını yazarmısınız. ALLAHa emanet olun inşaAllah.


Rüyada ne gördünüz? Rüyanızı anlatın, bilenler yorumlasın...