27 Mart 2024

Rüyada Açlık Görmek

Rüyada açlık hissettiğini görmek, korku ve geçim sıkın­tısına işarettir. Bazı yorumculara göre, rüyada görülen aç­lık ihtirasa (hırslı olmaya), işaret eder. Rüyada görülen aç­lık, malın gitmesine, mal zararına ve rüyada hissedilen, duyulan açlık miktarınca geçimini temin ederken, sanatı­nı yaparken ve dünyaya meyli (bağlanması) hususundaki harisliğe işaret eder. Cafer-ı Sadık (R.A.)’ın Yorumu Cafer-ı Sadık (R.A.)’ın yorumuna göre: Rüyada hissedilen açlık rüyası, şu dört şeye işaret olarak yorumlanır:

    Hayra işaretle yorumlanır. Hırsa (açgözlülüğe) ve hayalperestliğe işaret eder. Günaha işaretle yorumlanır. Tamah ve tamahkarlığa işarettir şeklinde yorumlanır.

Bir kimse, rüyasında karnının aç olduğunu hissettiğini ve yiyecek bir şey bulamadığını görse, bu rüyası onun, çok hırslı (açgözlü) biri olduğuna ve bu hırsından zarar edece­ğine, bu hırsıyla hiç bir hayra eremeyeceğine işarettir. Rüyada hissedilen açlık, korku, küfre ve geçim sıkıntısına işâret eder. Bazen açlık, malın gitmesine, kıtlığa, fakirli­ğe, takvaya, zikir ve şükre isabet etmeye delâlet eder. Karnının aç olduğunu ve yiyecek bir şey bulamadığını görmek, rüya sahibinin hırs ve açgözlülüğünden dolayı hayra ve iyiliğe ulaşa­mayacağına işârettir. Bazen rüyada aç olduğunu görmek, rüya sahibine bir hayır isabet edeceğine işârettir. Bazen de rüyada hissedilen açlık, tokluk­tan; susuzluk, suya kanmaktan hayırlıdır. Zühd ve takva ehli için rüyada görülen açlık, oruca delâlet eder. Rüyada çok acıktığını gören kimse, fakir­likten sonra acıktığı miktar kadar mala sahip olacağına işârettir. Rüyada karnı aç bir insan görmek, rızkın (kazancın) artacağına işâret eder. Rüyada aç birini doyurduğunu görmek ise beklemediği bir yerden büyük bir fayda göre­ceğine işârettir. Rüyada aç bir insanı sofrasına alıp onunla yemek yediğini görmek de, uzak bir yerden hayırlı, bir haber alacağına işâret eder. Rüyada yardıma muhtaç aç bir adam gör­mek, ona yardım etmeye işâret eder. Rüyada kendisini veya başka bir kimseyi aç gözlülük halinde görmek, hafif bir hastalığa işâret eder. nbsp;

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir